Uhelná komise, poradní orgán Vlády České republiky doporučila ukončit používání uhlí do roku 2038. Prof. Ing. František Hrdlička, CSc. vystoupil v pořadu internetové televize Seznam.cz, kde komentoval rozhodnutí Uhelné komise ve které zasedá jako jeden ze dvou reprezentantů akademické sféry v 19členné komisi, která má za úkol vytyčit cestu České republiky k nízkouhlíkové energetice.
Profesor Hrdlička působí aktivně od roku 1976 na Ústavu energetiky Fakulty strojní ČVUT. Roku 2005 byl jmenován děkanem a Fakultu strojní vedl po dvě funkční období. Aktivně působí v řadě institucí, mj. je členem vědecké rady APTI a také dlouholetým lektorem odborného fóra TLAK, které pořádá společnost MEDIM, spol. s r.o. ve spolupráci s APTI.
Rozhovor s profesorem Hrdličkou můžete shlédnout na tomto odkazu:
Vědec z uhelné komise: Jádra potřebujeme víc, jinak s uhlím skončit nelze
Usnesení Uhelné komise:
- Doporučuje vládě ČR rok 2038, jako realistický rok útlumu využití uhlí pro účely výroby elektřiny a tepla v ČR.
- Zároveň však zdůrazňuje podmínky toho útlumu, kterými jsou zejména: včasná náhrada utlumovaných uhelných zdrojů jinými výrobními zdroji, zajištěna energetická bezpečnost ČR. Jako explicitní podmínku je nutné v tomto ohledu zmínit dostavbu nových jaderných zdrojů, která musí být realizována v připravovaném rozsahu a v rámci stávajícího harmonogramu. Další podmínkou je úspěšná transformace teplárenství umožňující kontrolovaný odchod od využití uhlí při výrobě tepla.
- Se shoduje na tom doporučit vládě ČR provádění periodického přezkumu rozhodnutí útlumu uhlí v závislosti na externích faktorech; tento přezkum by měl být prováděn minimálně každých pět let od schválení útlumu vládou ČR.
- Doporučuje vládě ČR, aby Uhelná komise pokračovala v práci, zejména s ohledem na rozpracování podrobnějšího harmonogramu útlumu, regulatorně legislativních nástrojů a detailní zhodnocení ekonomických a sociálních dopadů útlumu těžby.
- Doporučuje vládě ČR, aby zůstalo zachování územního určení Fondu spravedlivé transformace pro uhelné kraje (Moravskoslezský, Karlovarský a Ústecký), kde je alokováno přibližně 42 mld. Kč, zároveň aby došlo ke zvýhodnění pro uhelné kraje v rámci Modernizačního fondu, kde je celková alokace více jak 120 mld. Kč a zároveň aby investice do veřejné infrastruktury z IROP, RRF a podpory podnikání OPTAK činily na území uhelných krajů minimálně 40 mld. Kč.
- Pověřuje předsedy Uhelné komise, aby o výše uvedeném usnesení informovali vládu ČR a předložili daná doporučení k projednání na úrovni vlády ČR.
Zdroj: seznam.cz, zelenykruh.cz